טיול בישראל – ברנדי נפוליאון

יום רביעי, 2 ביוני

בשעה 8:30 בבוקר נתכנס תחנת הרכבת בבנימינה, נקבל ארוחת בוקר טעימה "סלסלת הגליל", נעלה על האוטובוס ונצא לדרך.
ניסע בעקבות פלישת נפוליאון, הגאון הצבאי שהגיע בראשית 1799 ממצרים לארץ ישראל בראש הצבא הצרפתי, במטרה לתפוס את ערי החוף ולמנוע מתקפה אפשרית על צבאו.
בהדרכת מורה הדרך וההיסטוריון אורי קציר נצא לעכו, העיר שהקרב שהתחולל בה היווה את נקודת המפתח של המסע כולו. נעלה על הגבעה עליה קבע נפוליאון את מפקדתו וממנה הפגיזה הארטילריה שלו את העיר. משם נתקדם אל חומות העיר האדירות ונראה את המלכודת שטמנו המגינים לצרפתים בין חומות העיר. משם נצא אל המסגד הגדול של העיר, הקרוי על שם מי שהיה מושלה באותה תקופה, אחמד אל-ג'זאר, מקום בו שמור שריד מקודש המיוחס ללא אחר מאשר לנביא מוחמד.

אחרי הביקור במסגד נחצה את השוק העתיק של העיר ונתמקם בחומוסיה עכואית משובחת לארוחת צהריים קלה. נטען את עצמנו באנרגיה מחודשת ומשם נצא אל הנמל העתיק של העיר, דרכו הגיע הסיוע הבריטי למגיני העיר, בראשותו של הקומודור סידני סמית.
אחרי שנשלים את סיורנו בעכו של ימי מלחמות נפוליאון, נצא אל הכפר ג'דידה, בו נתארח אצל אמיליה והיבא שהבישול הגלילי שלהן יצא שמעו למרחוק.
היבא תלמד אותנו את רזי עשיית הכנפה שאותו נאכל כקינוח .
נאכל ארוחת ערב מוקדמת, נטעם מתבשילי המקום, נתענג על טריותם וניהנה ממנוחה בסופו של יום טיול מרתק.

לאחר שנמלא את קיבותינו, נשוב אל האוטובוס ונשים פעמינו אל קיבוץ עין חרוד איחוד, בו נלון הלילה. אחרי שנתארגן בחדרים ונתרענן מעט, ניפגש שוב להרמת כוסית של ערב ולחברותא נעימה בטרם נלך לישון.

יום חמישי, 3 ביוני

החל משעה 7:30 בבוקר נאכל ארוחת בוקר פרטית לקבוצה. מדובר בארוחה שעל הכנתה ובישולה מפקחת מלכה שהיא מייצרת את הגבינות , המאפים , ריבות וסלטים

בשעה 8:30, לאחר שנעמיס את התיקים על האוטובוס ונתרווח במושבינו, נצא להמשך הטיול שלנו בעקבות נפוליאון. נבקר באזור בו נערך קרב התבור, שם הביס המצביא הצרפתי, בראשות כוח קטן יחסית, צבא ממלוכי גדול שאיים לתקוף מאחור את הכוח הצר על עכו.

לאחר מכן, נצא אל דור שלחוף הים התיכון. בעיר העתיקה הזו, בת אלפי השנים, שרק חלק קטן ממנה נחפר עד כה, חנה נפוליאון בעת שנסוג מעכו בדרכו חזרה לכיוון מצרים ובה גם הותיר את תותחיו הכבדים, שהכבידו על מסעו. נבקר במוזיאון המזגגה המנציח את הפרשה הזו, כמו גם כמה מהממצאים היפים ביותר שנחשפו בעיר הזו, ולאחר מכן נצא אל החוף המפורסם של העיר ונצפה על הסביבה באחד המקומות היפים ביותר בארץ.

בדור גם נסעד ארוחת צהריים קלה שאותה יכינו עבורנו אידה ושלום שיפתחו שולחן עם מטעמי השף
לאחר מכן, נשוב אל האוטובוס שלנו וניסע לחיפה, בה נסר במנזר סטלה מאריס, הקשור קשר הדוק לפרשת הפלישה של נפוליאון בארץ ישראל. נספר שם על בית החולים שהוקם במקום ואפילו נבין את הקשר של האתר המסוים הזה לסוגיה המטרידה אותנו – מיהו יהודי.
נשב במסעדה המשקיפה על הים ממרומי חיפה ונסעד שם ארוחת ערב כיד המלך
משם ניסע אל בנימינה, בה התחלנו את טיולנו.נרים כוסית אחרונה לחיי החוויה המרגשת שהייתה לנו וניפרד לשלום.